Legenda Huni Kuin – Nixi Pae

Možná už jste slyšeli o nápoji ayahuasca, jejíž použití přináší rozšířené stavy vědomí. Jedná se o nápoj, který pochází z amazonské džungle a jejíž příprava a užití je tradicí domorodých kmenů.

Jedná se po posvátný nápoj, který se konzumuje při rituálech. Pro kmen Huni Kuin je to jedna z nejdůležitějších medicín a my bychom Vám rádi dnes pověděli legendu, jak údajně tato medicína přišla mezi lidi.

Můžeme si všimnout, že příběh má své podobnosti ze spoustou tradičních mýtů a legend. Tajemství života k nám promlouvá skrze symboliku a příběhy, které často logickou myslí nechápeme, ale naše podvědomí si je dokáže krásně zpracovat.

Jak přišla na svět Ayahuasca

Jednoho krásného dne pracoval místní lovec na poli a dostal hlad. Protože neměl nic, co by si mohl uvařit, tak šel lovit poblíž jezera. Viděl, že u řeky se nachází velké množství zvířat a tak si tam postavil dočasný domeček, aby mohl lépe pozorovat zvířata.

Čekal zhruba 15 minut, když v tom přišla Akuči (místní hlodavec). Všimnul si, že měl na uchu náušnice a že vypadal skoro jako člověk. Po chvíli uviděl další zvíře, které úspěšně ulovil. Ovšem když se šel podívat blíže, všiml si, že má na uchu také náušnici. Překvapilo ho to.

Rozhodl se ještě chvíli čekat, když v tom se objevil tapír. Chtěl ho zabít, když v tom si všiml, že tapír vzal do své packy 3 plody Janibu (Jenipapo, místní plod, který slouží jako přírodní barvivo). Lovec potichu pozoroval celou situaci, když v tom si všiml, že na povrchu vody se vytvořila pěna, ze které vzešla krásná žena. Tapír se s tou krásnou ženou pomiloval a slíbil ji, že druhý den ráno přijde znovu. Žena se vrátila zpátky pod hladinu vody a vyděšený lovec si rychle vzal svůj úlovek a utíkal domů. Hlad ho však zcela přešel a nemohl přestat myslet na tu nádhernou ženu. I když měl doma svou ženu a děti, tak ji nic neřekl a rozhodl se ten večer spát odděleně.

Druhý den Reno si sbalil svůj luk, vzal si tři plody Janibu (Jenipapo) a hodil je do řeky, tak jako udělal den předtím tapír. Po chvíli viděl, jak ta krásná žena opět vyšla z jezera. Řekl ji, že viděl vše, že ji miluje a že s ní chce žít. Popřel, že by měl už nějakou ženu a sliboval ji, jak spolu budou šťastní, až dokonce smrti. Žena mu dala speciální medicínu, díky které uměl dýchat pod vodou a sestoupil s ní do hlubokých vod.

Mezitím ho jeho žena a děti hledali, ovšem našli po něm pouze luk a šíp a mysleli si, že se utopil v řece. Muž žil mezitím šťastně se svou novou ženou v hlubinách vody. Žili na dně jezera ve vesnici a o měli spolu 2 děti.

Když uplynulé zhruba 3 roky, co žil muž spokojeně na dně jezera, tak jednoho dne jeho švagr začal připravovat čaj Ayahuascu. Lovec byl zvědavý, o co se jedná. Řekli mu, že se jedná o velmi léčivý čas, ale že on ho pít nemůže, protože by mohl vidět věci, které by nemusel dobře snést.

Muž se však nedal a po dlouhém přemlouvání mu to jeho žena povolila. Šli ten večer společně na rituál, u kterého jeho švagr zpíval. Ovšem když se napil nápoje, tak začal velmi hlasitě křičet. To co viděl, se mu nezdálo ani v těch nejhorších snech.

Viděl, že jeho žena a děti jsou anakondy. A ve své vizi viděl, jak ho anakonda postupně polyká a pohlcuje. Viděl svou budoucnost.

Druhý den ráno se vydal na lov, i když ho jeho žena nechtěla pustit. Po cestě potkal rybu, která mu řekla, že jeho rodina na zemi na něj čeká a že nemají co jíst. Řekl mu, že mu pomůže vrátit se zpátky na pevninu. A jak řekl, tak udělal.

Když se muž vrátil domů, jeho žena a děti se za ním rozběhli a s radostí ho přivítali. Celá vesnice se sešla a on jim vyprávěl, co se stalo a že žil v jezera s anakondou. Nějakou dobu žil v izolaci a ukrytí, protože měl strach, že ho jeho anakondí rodina najde.

Po 3 letech se vydal na lov a dostal se až k jezeru, kde na něj čekaly jeho dvě děti a žena. Děti ho začaly kousat do prstu a poté ho anakonda začala polykat. Lovec začal hlasitě řvát až ho uslyšeli lidé z jeho vesnice. Přiběhl za ním strýček a viděl, že žena anakonda už snědla půlku jeho těla. Na jeho povel ji zabil a odnesl zbytek těla do vesnice.

Když ho odnášel do vesnice, lovec ho poprosil, aby ho pohřbil. Řekl, že za půl roku z něj vyroste liána a stromeček s bílou květinou. Popsal jim, jak mají z těchto dvou rostlin uvařit čaj Nixi Pae (ayahuasca) a řekl, že on se jim zjeví při pití tohoto nápoje a bude jim zpívat.

A tak mezi lidi přišel nápoj Nixi Pae a pomohl jim rozřešit spoustu záležitostí, přinesl spoustu pochopení, léčení a lásky.

TXERE BERU

 • symbolizuje oko ptáka
 • pomáhá nám mít jasnou vizi a rozhodovat se podle našeho srdce
 • pomáhá nám prohlédnout všechny iluze

INU TXERE BERU

 • stopa jaguára
 • jaguár nám přináší sílu a pomáhá nám stoupnout si do ní
 • jaguár nemá v džungli žádného přirozeného nepřítele. V tichosti čeká a číhá na svou kořist. Ví, kdy je ten správný čast konat a jednat
 • symbol nám přináší vnitřní sílu jít do akce a následovat hlas svého srdce
 • pomáhá nám pevně si stát za tím, co chceme

JACARÉ

 • symbol Jacaré znamená v překladu krokodýl
 • dle legend krokodýli kdysi spolupracovali s lidmi a tvořili jim mosty přes řeky, aby mohli navštěvovat ostatní kmeny
 • přináší propojení spirituálního světa s materiálním
 • pomáhá nám propojovat se s lidmi, příležitostmi
 • pomáhá vytvářet mosty a překonávat překážky

SAMAUMA

 • jeden z nejsilnějších ochraných symbolů
 • symbolizuje strom Samúma (Ceiba neboli Vlnonovec), což je nejposvátnější strom pro lidi z kmene Huni Kuin
 • strom, kde bydlí dobří duchové, kteří chrání celou vesnici
 • tento symbol přináší ochranu duchů z lesa, chrání nás na naší cestě životem

MUTU MEKEN

 • symbol Jacaré znamená v překladu krokodýl
 • dle legend krokodýli kdysi spolupracovali s lidmi a tvořili jim mosty přes řeky, aby mohli navštěvovat ostatní kmeny
 • přináší propojení spirituálního světa s materiálním
 • pomáhá nám propojovat se s lidmi, příležitostmi
 • pomáhá vytvářet mosty a překonávat překážky
Přihlaš se, aby ti nic neuteklo
a dostávej novinky z džungle.